Primjena Stilova u programu
Stilovi mogu totalno promjeniti izgled samog programa od boje, prikaza kontrola, fontova, 2D, 3D ili flat izgleda i sl. Izgled novog stila programa je vidljiv odmah na početku kod prozora za identifikaciju korisnika.
U programu se stilovi određuju u prozoru "Sistem > Nadzornik > Postavke programa", grupa Sistem, podnaslov Sistem, postavka "Odabir tekućeg stila izgleda programa.
U ver 14.0 postoje sljedeći stilovi, a svaki je po nečemu poseban:
- Windows (regularan windows stil)
- Ipos Red (inicijalno postavljen)
- Ipos Green
- Ipos Blue
- Windows10
- Amethyst Kamri
- Cyan Dusk
- Diamond
- Sky
- Slate Classico
Ako se želi privremeno postaviti neki stil programa, ili ako u mrežnom radu neki korisnik želi u programu imati svoj stil drugačiji od drugih korisnika tada to može odrediti i preko parametra u shortcut-u programa npr. /stl:diamond.
Kada je u programu u postavkama postavljen Stil (tema) Windows tada je izgled programa (prozori, fontovi, poruke i sl.) prilagođen odabranoj temi u Widnowsima tj.izgled programa će biti kao u prethodnoj verziji.
Stilovi Ipos Red, Green i Blue su posebno ručno napravljeni stilovi od strane Ipos-a, a međusobno se razlikuju po osnovnoj boji crvena, zelena i plava. U ovim stilovima kontrole imaju "flat" ravan prikaz.
Korisnici koji su navikli na stari izgled programa sa naglašenim 3D kontrolama mogu postaviti stil Windows i dodatno mijenjati izgled programa ili mogu odabrati neki stil koji ima 3D naglašeniji izgled kontrola npr. Diamond.
Ipos Red 
Diamond 
Sky 
Novi izgledi izbornika
Do ver 14.0 izgled izbornika (menia) u programu je bio takav da je glavni izbornik bio vertikalan sa lijeve strane u glavnom prozoru, a svaka stavka je predstavljala jedan modul programa, odabirom nekog modula mijenjao se padajući (roletni) meni pri vrhu prozora koji je prikazivao opcije samo za taj modul.
Od ver 14.0 uz postojeći sistem uvedene su dodatne mogućnosti da se sve opcije menia svih modula mogu prebaciti u jedan padajući (roletni) meni pri vrhu glavnog prozora. Razlozi za to su sljedeći:
- Da se sve opcije menia prirodno nalaze na jednom mjestu, u jednom meniu. Primjećeno je i da novi korisnici nisu odmah shvaćali da prvo moraju kliknuti na lijevi stupac glavnog izbornika pa tek onda na opcije padajućeg izbornika.
- Kada je bilo potrebno birati opcije iz različitih modula moralo se prvo inicijalizirati željeni meni modula pa onda birati opcije u padajućem meniu, sada je uz uključen "prikaz svih opcija u jednom panelu" svaka opcija u bilo kojem meniu dostupna na dva klika mišem i može se vrlo lako pronaći neka opcija kada ih je više.
- Opcije svih modula u jednom meniu su omogućile izbor da li su opcije određenog modula u nivoima izbornika ili su sve u jednom panelu
- Sve opcije u jednom meniu pri vrhu glavnog prozora su bile neophodne da bi se implementirala mogućnost rada sa SDI samostalnim prozorima izvan glavnog prozora programa
jer u SDI prikazu je glavni prozor programa prikazan samo kao traka pri vrhu ekrana sa meniem i dva reda ikona, sav ostali prostor ispod je slobodan i prikazuje desktop windowsa, u takvom načinu rada nema vertikalnih fiksnih izbornika.
Novi način prikaza izbornika korisnici mogu dodatno prilagoditi preko opcija u prozoru Postavki, grupa Sistem, a dodane su i nove mogućnosti za pokretanje prozora:
Nove mogućnosti rada sa prozorima (MDI, SDI)
U osnovnoj verziji program radi u tzv. MDI modu prikaza, od verzije 14.0 uvedena je nova rutina sa mogućnostima rada u tzv. SDI prozorima.
Multiple Document Interface (MDI) je grafički korisnički prikaz u kojem se više prozora (child windows) otvara unutar jednog glavnog prozora (parent window, prozor aplikacije). Single Document Interfaces (SDI) je prikaz u kojem su svi prozori pojedinačni kao zasebne aplikacije u windowsima dakle i glavni i pomoćni prozori.
Mnogi korisnici će se lakše orijentirati u radu MDI aplikacije gdje se svi dokument-prozori nalaze unutar glavnog prozora jer im je to vizualno jednostavnije, rad sa SDI prikazom je malo kompliciraniji jer se dokumenti-prozori, kao i glavni prozor aplikacije, mogu nalaziti bilo gdje na deskotpu, ali što je još važnije na bilo kojem monitoru kada radimo na više prozora.

Sada dolazimo do glavne prednosti SDI prikaza, a to je rad na više monitora, u MDI prikazu to je teško izvedivo jer bi morali glavni prozor rastegnuti preko više prozora. SDI prozori se mogu pozicionirati na bilo kojem monitoru kao zasebne aplikacije.
To npr. znači da na prvom monitoru možemo imati otvoren prozor sa ponudama i računima, na drugom monitoru može biti prozor poslovnih partnera i šifrarnik artikala, dalje je tu prozor izvještaja itd., svaki od tih dokumenata je jedan prozor aplikacija.
U postavkama grupa Sistem je moguće odrediti 4 različita moda rada vezano za SDI, MDI prikaz
MDI |
Svi prozori unutar glavne forme |
MDI-SDI |
Kombinacija unutar i izvan glavne forme |
SDI-MDI |
Kombinacija izvan i unutar glavne forme |
SDI |
Svi prozori izvan glavne forme |
MDI
Ovo je standardni način prikaza prozora kakav je bio do sada u kojem se unutar glavnog prozora aplikacije otvaraju svi ostali prozori-dokumenti. Kada je odabrana ova postavka u glavnom prozoru pri vrhu ekrana biti će oznaka MDI koja se neće moći promjeniti što znači da je jedino moguće otvarati prozore unutar glavnog prozora.
MDI-SDI
U ovoj opciji je moguća kombinacija prozora unutar i izvan glavne forme. Kod aktivirane ove opcije kod ulaska u program pri vrhu glavnog prozora će biti oznaka IN-MDI (prekidač će biti isključen), svi prozori koje otvaramo će biti unutar glavnog prozora. Klikom na oznaku IN-MDI ona će se pretvoriti u OUT-SDI što znači da će svi prozori koje otvaramo biti izvan glavnog prozora programa i možemo ih slobodno razmještati po svim monitorima.
SDI-MDI
Ova opcija je kao i MDI-SDI samo što je kod ulaska u program inicijalno postavljeno OUT-SDI tj. prozori koje pozivamo će se otvarati izvan glavne forme tj. ako opciju isključimo-postavimo na IN-MDI sljedeći prozori će se otvarati unutar glavne forme.
SDI
Ova opcija znači da će se svi prozori otvarati izvan glavne forme i to se ne može promjeniti bez ponovne promjene postavke i ulaska u program. Ovo je specijalni mod u kojem će se glavni prozor aplikacije inicijalno prikazati smanjen pri vrhu ekrana jer nema potrebe da bude veći obzirom da se u njemu neće otvarati nikakvi prozori tj. svi će biti zasebni izvan njega.
SAVJET: Dok smo u modovima sa kombinacijom IN-MDI ili OUT-SDI odabirom tipke za prebacivanje možemo tekući prozor prebacivati unutar i izvan glavnog prozora tj. ako je prozor vani možemo ga prebaciti unutra i obratno, isto možemo postići i sa tipkom F8 na tipkovnici.
Prozori koji se nalaze unutar glavne forme imat će standardan naslov prozora npr. "Poslovni partneri - poduzeća" dok prozori koji se nalaze izvan glavne forme će imati dodatak naslovu npr. "Poslovni partneri - poduzeća [Ipos knjigovodstvo]", po tome možemo prepoznati vanjske i unutarnje prozore, ali je to bitno i zato da se u windowsima vidi kojem programu pripada taj prozor.
Moguće kombinacije prikaza statusa otvaranja prozora u glavnoj formi
|
Svi prozori unutar glavne forme, nepromjenjiv prikaz |
|
Svi prozori unutar glavne forme, moguće je promjeniti status i isto tako prebacivati već otvorene prozore unutra/van |
|
Svi prozori izvan glavne forme, moguće je promjeniti status i isto tako prebacivati već otvorene prozore unutra/van |
|
Svi prozori izvan glavne forme, nepromjenjiv prikaz |
Dodatni meni koji pozivamo klikom na trokutić sa desne strane klizača, meni je dostupan samo u statusu IN-MDI i OUT-SDI
Svi prozori unutar glavne forme (IN-MDI) |
Svi prozori koji se nalaze izvan glavne forme će biti prebačeni unutar glavne forme |
Svi prozori pojedinačno izvan glavne forme (OUT-SDI) |
Svi prozori koji se nalaze unutar glavne forme će biti prebačeni izvan glavne forme |
Zatvori sve IN-MDI prozore |
Zatvaranje svih prozora koji se nalaze unutar glavne forme |
Zatvori sve OUT-SDI prozore |
Zatvaranje svih prozora koji se nalaze izvan glavne forme |
Kako kombinirati različite načine prikaza između korisnika
Postavka statusa SDI-MDI se određuje na nivou programa što znači da je za sve korisnike isti način prikaza, ako ipak želimo da pojedini korisnici imaju drugačiji način prikaza onda ćemo generalno za sve odrediti jedan način prikaza-rada npr. MDI, a svi ostali koji žele neki drugi način mogu to postići preko parametra programa koji se upisuje u shortcut za pokretanje programa. Parametar se upisuje kao jedna od 4 moguće vrijednosti, što je analogija gore navedenim postavkama: /SDI:MDI /SDI:MDI_SDI /SDI:SDI_MDI /SDI:SDI